Desetidukát ČR 2021 - Kosmova kronika česká proof

Neohodnoceno

Au 986 / 34,91 g / 42 mm / proof

Emisní náklad: 100

79 990 Kč
Skladem (1 ks)

Tradiční dukátové řady

Po stopách předků – takové je v roce 2021 téma Dukátové řady České mincovny. Jednou takovou stopou, kterou po sobě zanechali dávní Čechové, je Kosmova kronika česká. Najdete ji na zlatém desetidukátu.

Letopisy, které na počátku 12. století našeho letopočtu sestavil učený kronikář Kosmas, představují nejdůležitější pramen pro poznání raného středověku z pohledu Čechů. Jsou poutavým souborem lidové slovesnosti, historických písemností i vlastních zkušeností autora.

„Hlavním motivem averzní strany je postava Kosmy dle vyobrazení v lipském rukopisu jeho kroniky. Na skutečnost, že se jedná o literární památku, odkazuje dobové písmo v nízkém reliéfu v pozadí i ornament inspirovaný středověkou iluminací,
 vysvětluje autorka desetidukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Kód Kód: 971
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna