Pětidukát ČR 2021 - Velkomoravský kříž z Mikulčic proof

Neohodnoceno

Au 986 / 17,45 g / 34 mm / proof

Emisní náklad: 100

42 990 Kč
Vyprodáno

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České mincovny se v roce 2021 vydala po stopách našich předků. Slovany z časů Velké Moravy připomíná křesťanský kříž z Mikulčic, který najdete na zlatém pětidukátu.

Původ stříbrného přívěsku ve tvaru kříže s vyobrazením umučeného Krista je nejasný. Bez ohledu na to, zda je důkazem vlivu pravoslavné či katolické misie, však svědčí o křesťanské víře dávných Slovanů žijících na přelomu 8. a 9. století našeho letopočtu na území Velké Moravy.

„Dominantou averzní strany je vyobrazení mikulčického kříže. V nízkém reliéfu v pozadí za křížem je umístěn dekor inspirovaný slovanskými filigránovými šperky, který symbolizuje historické období, z něhož umělecký artefakt pochází,“
 říká autorka pětidukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.

Kód Kód: 970
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna
Položka byla vyprodána…