Stříbrná kilogramová mince Karel Havlíček Borovský stand

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 1000 g

Průměr: 90 mm

Provedení: standard

Emisní náklad: 100 ks

 

40 000 Kč
Skladem (1 ks)

Popis produktu

Pohnutý život Karla Havlíčka Borovského připomíná kilogramová stříbrná mince České mincovny, která vychází u příležitosti 200. výročí jeho narození.

Spisovatel, básník a novinář, který se stal zakladatelem české politické žurnalistiky, ve svém díle nešetřil kritikou, parodií a satirou. Před mrštným jazykem a ostrým perem Karla Havlíčka Borovského si nikdo nemohl být jistý. Národ svého vlasteneckého buditele miloval, ale vrchnost ho nemohla vystát. Neohrožený autor útočných článků proto dvakrát stanul před soudem. Přestože byl na základě své vlastní brilantní obhajoby osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do exilu v tyrolském Brixenu, o což se zasadil sám despotický ministr Bach. Havlíčkův statečný zápas s rakouským absolutismem, který vyústil ve vyhnanství, se stal symbolem touhy po svobodě a boje proti útlaku. Autor více než dvou tisíc literárních dělzemřel ve věku pouhých 34 let. Je paradoxní, že člověk, který se pomocí logických argumentů snažil oprostit skutečnost od dogmat, mýtů a iluzí, byl vzápětí prohlášen mučedníkem a stal se nesmrtelnou legendou.

Autorkou majestátní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní stranu bezezbytku věnovala charismatickému portrétu Karla Havlíčka Borovského, který obklopila novinářovým jménem a životními letopočty 1821–1856. Averzní strana pak předkládá titulní list Národních novin, brk, kalamář, českého lva a tyrolské hory – čili symboly, které charakterizují Havlíčka – jeho práci, vlastenectví a vyhnanství. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue,averz nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do luxusní dřevěné etue a doprovází ji speciální číslovaný certifikát pravosti.

Kód Kód: NA-8
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení