Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jaromír Jágr proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 29 g / 40 mm / proof

Emisní náklad: 500

autentické foto

6 500 Kč
Skladem (1 ks)

Legendy čs. hokeje

Jedenáctá stříbrná mince z cyklu České mincovny „Legendy československého hokeje“ vzdává hold dalšímu ze „zlatých hochů“ z Nagana. Není jim nikdo menší než Jaromír Jágr.

Hvězdná kariéra Jaromíra Jágra začala, když mu bylo osmnáct let – po mistrovství světa ve Švýcarsku v roce 1990, kde s národním týmem vybojoval bronz, si kladenského útočníka všimli skauti zámořské NHL, kterou „Džegr“ zakrátko zcela opanoval. Působil v řadě renomovaných klubů, dvakrát získal Stanley Cup a stal se nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži, přičemž v historické statistice kanadského bodování NHL je na tom lépe jenom sám Wayne Gretzky. Slavný Kanaďan však na rozdíl od Jaromíra Jágra nikdy nevyhrál mistrovství světa ani nezískal olympijské zlato – o drahý kov ho v japonském Naganu připravili právě čeští hokejisté, kteří byli zpočátku považováni za outsidery. Přestože si Jágr po „turnaji století“ vyčítal, že mohl k úspěchu výpravy přispět více, byl na sebe příliš přísný – například ve čtvrtfinále proti USA zaválel… V současnosti je jediným hokejistou ze zlaté party, který stále hraje. „Někdo musí být poslední,“ říká s úsměvem člen prestižního spolku Triple Gold Club, který dnes všechnu energii věnuje Rytířům ve svém rodném Kladně…

Medailér MgA. Martin Dašek umístil na reverzní stranu mince portrét Jaromíra Jágra, kterému nechybí charakteristický účes, a doplnil ho jménem útočníka, číslem jeho dresu 68 a opisem NAGANO 1998 – MISTR SVĚTA 2005 2010 – VÍTĚZ STANLEY CUPU 1991 1992 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., ročník emise 2020 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Kód Kód: KOM7
Kategorie: Česká mincovna