Stříbrná mince Na kolech - Nákladní automobil Tatra 148 proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 700

5 000 Kč
Vyprodáno

Na kolech 2021

Všestranný, spolehlivý, výkonný, a přitom komfortní nákladní automobil Tatra 148 úspěšně navázal na popularitu svých předchůdců a šířil dobré jméno kopřivnické automobilky po celém světě. Hold mu vzdává desátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech.

Značku Tatra Kopřivnice proslavil nákladní automobil Tatra 111, který sice vznikl pro potřeby německé armády, ale po druhé světové válce se stal symbolem obnovy a budování. O výrobě jeho nástupce bylo rozhodnuto v roce 1952 v rámci centrálního plánování. Výsledkem konstrukční evoluce se stala modelová řada Tatra 148, jejíž prototyp měl premiéru na brněnském veletrhu v roce 1968. Samozřejmostí nového modelu byl podvozek typické „tatrovácké koncepce“. Tato konstrukce disponuje výkyvnými polonápravami, takže nerovnost přejetá jednou stranou vozu neznamená náklon celého automobilu. Rám s centrální nosnou rourou je navíc umístěn jen kousek nad osou kol, a tak mají Tatry podstatně nižší těžiště a v terénu disponují vynikajícími jízdními vlastnostmi. Další komfort řidičům poskytovaly mezinápravové diferenciály, synchronizovaná převodovka či moderní design kabiny. Tatra 148 vznikala v celé řadě variant – k vidění byly jednostranné a trojstranné sklápěče, valníky, vojenské nástavby, autojeřáby, autobagry, domíchávače, cisterny, tahače či hasičské speciály. Ikonickým se stal jednostranný sklápěč S1, ideálně v oranžové barvě. Těžké nákladní vozidlo s pohotovostní hmotností 10 800 kg a užitečnou hmotností až 15 660 kg se stalo předlohou pro legendární hračku, o které snilo snad každé dítě. Produkce Tatry 148 byla ukončena v roce 1982. Se 113 647 vyrobenými exempláři šlo o první model v historii značky, který překročil magickou stotisícovou hranici. Přibližně 63 700 kusů bylo vyvezeno do 43 zemí po celém světě. Řada z nich svým majitelům dodnes spolehlivě slouží…

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška předkládá sklápěčku doplněnou otisky pneumatik a opisem TATRA 148. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků.

Mince je uložena do výpravného balení, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Kód Kód: NA5
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna
Položka byla vyprodána…

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení