Stříbrná mince Na kolech - Nákladní automobil Tatra 148 proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 700

5 000 Kč
Vyprodáno

Na kolech 2021

Všestranný, spolehlivý, výkonný, a přitom komfortní nákladní automobil Tatra 148 úspěšně navázal na popularitu svých předchůdců a šířil dobré jméno kopřivnické automobilky po celém světě. Hold mu vzdává desátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech.

Značku Tatra Kopřivnice proslavil nákladní automobil Tatra 111, který sice vznikl pro potřeby německé armády, ale po druhé světové válce se stal symbolem obnovy a budování. O výrobě jeho nástupce bylo rozhodnuto v roce 1952 v rámci centrálního plánování. Výsledkem konstrukční evoluce se stala modelová řada Tatra 148, jejíž prototyp měl premiéru na brněnském veletrhu v roce 1968. Samozřejmostí nového modelu byl podvozek typické „tatrovácké koncepce“. Tato konstrukce disponuje výkyvnými polonápravami, takže nerovnost přejetá jednou stranou vozu neznamená náklon celého automobilu. Rám s centrální nosnou rourou je navíc umístěn jen kousek nad osou kol, a tak mají Tatry podstatně nižší těžiště a v terénu disponují vynikajícími jízdními vlastnostmi. Další komfort řidičům poskytovaly mezinápravové diferenciály, synchronizovaná převodovka či moderní design kabiny. Tatra 148 vznikala v celé řadě variant – k vidění byly jednostranné a trojstranné sklápěče, valníky, vojenské nástavby, autojeřáby, autobagry, domíchávače, cisterny, tahače či hasičské speciály. Ikonickým se stal jednostranný sklápěč S1, ideálně v oranžové barvě. Těžké nákladní vozidlo s pohotovostní hmotností 10 800 kg a užitečnou hmotností až 15 660 kg se stalo předlohou pro legendární hračku, o které snilo snad každé dítě. Produkce Tatry 148 byla ukončena v roce 1982. Se 113 647 vyrobenými exempláři šlo o první model v historii značky, který překročil magickou stotisícovou hranici. Přibližně 63 700 kusů bylo vyvezeno do 43 zemí po celém světě. Řada z nich svým majitelům dodnes spolehlivě slouží…

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška předkládá sklápěčku doplněnou otisky pneumatik a opisem TATRA 148. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků.

Mince je uložena do výpravného balení, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Kód Kód: NA5
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna
Položka byla vyprodána…