Stříbrná mince Polárníci - Dobytí jižního pólu proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 1000 ks

 

1 740 Kč
Skladem (1 ks)

Polárníci

Druhá stříbrná mince České mincovny z cyklu s názvem Polárníci vzdává hold hrdinům, kteří dobyli jižní pól.

Poté, co byl domněle dobyt severní pól, se zájem dobrodruhů stočil k Antarktidě. Říše věčného sněhu a ledu, kde se střídá šest měsíců trvající polární den s šest měsíců dlouhou polární nocí a kde teploty dosahují i −70 °C, se stala dějištěm jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. Zatímco norský polárník Roald Amundsen vyrazil k jižnímu pólu potají, aby ho nikdo nepředběhl, Angličan Robert Falcon Scott oznámil svůj záměr veřejně. Zvolil si cestu, která byla o 100 kilometrů delší, avšak byla z velké části zmapována předchozí neúspěšnou expedicí Ernesta Shackletona. Vedle dobytí pólu měl Scott i četné vědecké cíle, ale zradilo ho moderní vybavení. Motorové saně v extrémních podmínkách vypověděly poslušnost a oblečení speciálního střihu špatně schlo. Jeho sibiřské poníky zahubil mráz a nepodařilo se mu vybudovat vhodný sklad zásob. Když britští polárníci dosáhli 17. ledna 1912 jižního pólu, čekalo je hořké zklamání. Na pólu již vlála norská vlajka s datem 14. prosince 1911. Poté, co Angličané zjistili, že dorazili až jako druzí – celý měsíc po Amundsenovi, který zvolil kratší cestu a užil osvědčené eskymácké vybavení –, vydali se na cestu zpět. Antarktida jim tehdy sečetla všechna logistická pochybení a přidala mimořádně nepříznivé počasí. Domů se britská expedice nevrátila – hlad, únava a omrzliny se jí staly osudnými. Amundsenovo vítězství tak získalo hořkou příchuť… Od roku 1956 v bezprostřední blízkosti jižní točny funguje celoročně obsazená americká výzkumná stanice pojmenovaná na počest obou velkých polárníků: Amundsen-Scott.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval medailér MgA. Martin Dašek, je rovným dílem věnována oběma výpravám. Amundsena připomíná psí spřežení a stan s norskou vlajkou, Scotta symbolizuje skupina lyžařů a pohřební mohyla. Kompozici reverzu dotváří vyobrazení tučňáka, mapa Antarktidy s vyznačenými trasami polárníků, směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ JIŽNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do speciálního balení, jehož součástí je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích jižního pólu.

Kód Kód: NA-5
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení