Stříbrná mince Sluneční soustava - Mars proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 800 ks

4 500 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

Na další stříbrné minci České mincovny z cyklu Sluneční soustava se objevuje planeta Mars.

Mars
 je v mnoha směrech podobný Zemi, a proto se jeví jako nejlepší kandidát pro takzvanou terraformaci – hypotetický proces, na jehož konci by se planeta stala obyvatelnou pro lidstvo. Jeho den je skoro stejně dlouhý jako pozemský, má roční období, polární ledové čepičky a atmosféru, byť tenkou. Případní kolonisté by se však museli vypořádat s řadou problémů. Teplota na povrchu Marsu v průběhu roku výrazně kolísá – jeho dráha je totiž velmi eliptická, a tak je jeho vzdálenost od Slunce proměnlivá. Mars navíc disponuje jen zbytkovým magnetickým polem, a tak ho nic nechrání před slunečním zářením… Povrch „rudé planety“ s obřími kaňony a sopkami je načervenalý, a to kvůli oxidům železa obsaženým v půdě. Mars, pojmenovaný po římském bohovi války, obíhají dva maličké měsíce Phobos a Deimos – Děs a Hrůza.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Marsu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis MARS. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2020 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kód Kód: 806
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení