Stříbrná mince Sluneční soustava - Měsíc proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 800

11 000 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

Po životodárném Slunci se na stříbrné minci České mincovny z cyklu Sluneční soustava představuje náš věčný nebeský souputník – Měsíc.

Měsíc, který je známý také jako Luna, je jedinou přirozenou oběžnicí Země a po většinu nocí září na její obloze – nikoli vlastním světlem, ale odraženým světlem Slunce. Při svém oběhu okolo Země Měsíc rotuje takovým způsobem, že je možné pozorovat pouze jednu jeho polokouli. Ta je posetá krátery, pohořími a „moři“ – tmavými skvrnami tvořenými ztvrdlou lávou. Měsíc je malý a lehký. Jeho gravitační síla je proto slabá a neudrží atmosféru. Přesto neustále působí na Zemi a vyvolává na ní slapové jevy – příliv a odliv moří a oceánů. Není bez zajímavosti, že mince vychází v roce 2019, kdy uplynulo rovných 50 let od okamžiku, kdy se Měsíce dotkla lidská noha…

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí kolorované vyobrazení Měsíce doplněné reliéfním vyobrazením Země. Ražený reliéf předkládá také další planety obíhající okolo Slunce. Kompozici doplňuje latinský nápis LUNA. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kód Kód: NA-809
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna