Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 800

14 000 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

Vesmír je nekonečný a stejně tak je nekonečná i lidská zvídavost. Obě tyto síly se snoubí v nové sběratelské sérii České mincovny s názvem Sluneční soustava. Jako první nebeské těleso se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním objevuje samotné Slunce.

Slunce je středem sluneční soustavy, kterou drží pohromadě svou gravitací – obíhá okolo něj osm planet doprovázených množství menších objektů. Není pevným tělesem, ale koulí žhavého plynu. Podobně jako jiné hvězdy se skládá převážně z vodíku. Ten slouží jako palivo při termojaderné reakci, která uvolňuje energii v podobě světla, tepla a dalšího záření. Slunce je jediným tělesem sluneční soustavy, které září svým vlastním světlem, a bez něj by byla Země chladná, temná a bez života. Sluneční světlo putuje k zemi 8 minut, světlo další nejbližší hvězdy pak 4 roky a 3 měsíce.

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí barevné vyobrazení životodárné hvězdy. V okolním reliéfu jsou patrné oběžné dráhy nejbližších planet spolu s nápisem SOL – v latině Slunce. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme si interně nazvali "měsíční prach" nebo "mlhovina". Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kód Kód: NA-734
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení