Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 800

14 000 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

Vesmír je nekonečný a stejně tak je nekonečná i lidská zvídavost. Obě tyto síly se snoubí v nové sběratelské sérii České mincovny s názvem Sluneční soustava. Jako první nebeské těleso se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním objevuje samotné Slunce.

Slunce je středem sluneční soustavy, kterou drží pohromadě svou gravitací – obíhá okolo něj osm planet doprovázených množství menších objektů. Není pevným tělesem, ale koulí žhavého plynu. Podobně jako jiné hvězdy se skládá převážně z vodíku. Ten slouží jako palivo při termojaderné reakci, která uvolňuje energii v podobě světla, tepla a dalšího záření. Slunce je jediným tělesem sluneční soustavy, které září svým vlastním světlem, a bez něj by byla Země chladná, temná a bez života. Sluneční světlo putuje k zemi 8 minut, světlo další nejbližší hvězdy pak 4 roky a 3 měsíce.

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí barevné vyobrazení životodárné hvězdy. V okolním reliéfu jsou patrné oběžné dráhy nejbližších planet spolu s nápisem SOL – v latině Slunce. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme si interně nazvali "měsíční prach" nebo "mlhovina". Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kód Kód: NA-734
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna