Stříbrná mince Sluneční soustava - Uran proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 800 ks

 

3 500 Kč
Skladem (2 ks)

Sluneční soustava

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu Sluneční soustava je věnována planetě Uran.

Uran,
 jmenovec řeckého boha oblohy, je dvakrát dále od Slunce než Saturn. Tato vzdálenost způsobila, že byl objeven až v 18. století jako první planeta od dob antiky. Do té doby byl mylně považován za hvězdu. K Uranu se dostává jen málo světla, a je proto velmi chladný. Teplota zde dosahuje –214 °C. Zatímco většina planet rotuje okolo své osy téměř kolmo k oběžné dráze, sedmá planeta sluneční soustavy je povalená na stranu. Uran je plynným obrem – podobně jako další planety tohoto typu se skládá převážně z vodíku a helia a podobně jako ony má množství prstenců a měsíců. Jeho nejzajímavější oběžnicí je Miranda, jejíž povrch je rozervaný hlubokými kaňony.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Uranu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis URAN. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2021 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Uranu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.

 

Kód Kód: 986
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení