Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Jihlava stand

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999/1000

Váha: 500 g

Průměr: 90 mm

Provedení: STANDARD

Emisní náklad: 48 ks

Autor: Petra Brodská, DiS.

25 950 Kč
Skladem (1 ks)

Statutární města

Patnáctá stříbrná medaile o hmotnosti jedné poloviny kilogramu, která vychází v rámci cyklu České mincovny věnovaného našim statutárním městům, představuje Jihlavu.

Malá vesnice na břehu řeky Jihlavy se zpočátku ničím nelišila od jiných středověkých tržních osad. To se však změnilo koncem 40. let 13. století, kdy zde došlo k objevu bohatých stříbrných žil. Stříbrná horečka přilákala horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy, a protože vesnice jejich potřebám nestačila, začalo se na protějším břehu řeky budovat nové, velkoryse pojaté město. Nejen z důlního podnikání, ale také z ražby mincí plynulo velké bohatství, které vedlo k rychlému rozkvětu Jihlavy a kolonizaci okolního kraje. Stříbrná pokladnice českého království získala královská privilegia a brzy se stala jedním z nejmocnějších měst celé země. Přestože stříbra ubývalo, hornická činnost se v Jihlavě provozovala celých 500 let…

Medailérka Petra Brodská, DiS., umístila na averzní stranu medaile Bránu Matky Boží, která vznikla již v době výstavby města. Součást opevnění, které bránilo jihlavské bohatství, prošla gotickými a renesančními úpravami a dnes je chráněnou kulturní památkou. Kompozici averzu dotváří ještě letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Kód Kód: NA-339
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení