Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra proof

Neohodnoceno

Materiál: Au 999,9 / 1000

Váha: 3,11 g

Průměr: 16 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 500 ks

7 490 Kč
Skladem (1 ks)

Bájní tvorové

Na páté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje hydra.

Řecké město Lernu sužovala podle pověsti hadí nestvůra s bezpočtem hlav. Její jedovatý dech zamořoval pole a řeky a zabíjel nešťastné kolemjdoucí. Žádný smrtelník se jí nemohl postavit, ale naštěstí sem zavítal polobůh Héraklés. Zabití lernské hydry bylo jedním z nesplnitelných úkolů, které mu uložil král Eurystheus. Protože příšeře pomáhal obrovský rak s ostrými klepety, i hrdina si přivedl spolubojovníka. Héraklés nejprve pomocí zápalných šípů vylákal hydru z úkrytu a pak jí začal srážet hlavy kyjem. Na místě jedné však rázem vyrašily dvě nové. Pak do boje zasáhl Héraklův synovec Ioláos, který zapálil les a podával svému strýci hořící větve. Na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Nakonec jí Héraklés uťal i poslední hlavu, která byla nesmrtelná. Schoval ji pod kámen, kde od té doby záštiplně sní. Do žluči mršiny si pak namočil šípy – koho s nimi zasáhl, tomu nebylo pomoci.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kód Kód: NZ-662
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení