Zlatá mince Konec 2. světové války v Pacifiku proof

Neohodnoceno

Materiál: Au 999,9

Váha: 3,11 g

Průměr: 16 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 300 ks

 

7 750 Kč
Skladem (3 ks)

Popis produktu

Od konce druhé světové války uplynulo v roce 2020 75 let. Druhá zlatá mince České mincovny z tematické dvoudílné minisérie připomíná vítězství v Pacifiku.

Druhá světová válka vypukla roku 1939, ale boje v Asii začaly mnohem dříve – již v roce 1931, když Japonsko vpadlo do Číny. Teritoriální expanze bojechtivého císařství napříč Dálným východem byla nezadržitelná a bylo jen otázkou času, kdy se střetne se zájmy další velmoci, která ležela na druhé straně Pacifiku. Japonsko však nemínilo čekat a roku 1941 podniklo zdrcující preventivní úder na základnu Spojených států amerických v havajském Pearl Harboru. Admirál Jamamoto měl tehdy prohlásit: „Obávám se, že jsme probudili spícího obra a přinutili jej učinit strašlivé rozhodnutí.“ Měl pravdu – Američané totiž zorganizovali mohutnou protiofenzivu a o čtyři krvavé roky později stanuli před branami japonských ostrovů. Americké velení předpokládalo, že při následující invazi ztratí statisíce vojáků, a počet japonských obětí odhadlo na dva miliony. Japonci totiž prosluli svým fanatismem a odhodláním bojovat do posledního dechu. Ke složení zbraní je nepřinutil ani mohutný útok Sovětského svazu, který po vítězství nad Třetí říši začal osvobozovat okupovanou Čínu a Koreu. Američané se proto rozhodli vytasit trumf – ultimátní zbraň v podobě atomové bomby, kterou po tři roky v naprostém utajení vyvíjely největší mozky planety. K prvnímu a poslednímu nasazení nukleárních zbraní v dějinách lidstva došlo 6. a 9. srpna 1945 – města Hirošima a Nagasaki byla srovnána se zemí a o život přišlo na čtvrt milionu Japonců. S takovou mocí se země vycházejícího slunce nemohla měřit. Bezpodmínečnou kapitulaci oznámil sám císař Hirohito prostřednictvím rozhlasu – bylo to vůbec poprvé, kdy národ uslyšel hlas svého božského vládce. K formálnímu ukončení války pak došlo 2. září 1945 na palubě bitevní lodi Missouri kotvící v Tokijském zálivu. Poslední japonští vojáci se však vzdali až o neuvěřitelných 30 let později…

Reverzní straně mince, která je dílem Mgr. Art. Miroslava Hrice, ArtD., dominují písmena V a J, protože den vítězství nad Japonskem je ve světě známý jako V-J DAY. Kompozici dotvářejí vztyčené ruce oslavujících lidí, jejichž prsty tvoří charakteristické gesto – vítězné véčko. Dále na reverzu najdete vycházející slunce a mapu Japonska. Písmeno V jako vítězství evokuje i uspořádání averzní strany. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS a rok emise 2020.

Kód Kód: 800
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení