Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand

Neohodnoceno

Materiál: Au 986

Váha: 3,49 g

Průměr: 20 mm

Provedení: standard

Emisní náklad: 500 ks

9 490 Kč
Skladem (1 ks)

Kytice

Motivem třetího zlatého dukátu ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Svatební košile.

Hororová balada
 vypráví – jak je v Erbenově sbírce zvykem – o vině a trestu. Tentokrát však nejde o světský hřích, ale o urážku Boha. Hlavní postavou básně je opuštěná dívka, které zemřeli všichni blízcí a která touží po návratu milého z ciziny. Modlí se k Panně Marii a rouhá se, když nebeským silám klade ultimáta a dává všanc svůj život. Záhy přichází nadpřirozený trest v podobě dívčina milého – ve skutečnosti umrlce, který jí připraví noc plnou hrůzy. Dívku před nečistými silami zachrání pouze pokání a návrat k pravé víře.

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Jako motiv si vybral modlící se dívku, která se uvnitř márnice schovává před přízrakem svého milého. Okolní hroby jsou posety cáry svatebních košilí a další pár obřadních šatů se vznáší ve vzduchu. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

 

Kód Kód: 1088
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna