Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Vodník stand

Neohodnoceno

Materiál: Au 986

Váha: 3,49 g

Průměr: 20 mm

Provedení: standard

Emisní náklad: 500 ks

9 490 Kč
Skladem (1 ks)

Kytice

Druhý zlatý dukát ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnovaný básni s názvem Vodník.

Pohádkově laděná balada vypráví o překročení hranice mezi dvěma odlišnými světy – lidským a vodním – a o jejich vzájemném nepochopení. Příběh o vině a trestu je sice plný mateřské lásky, ale především je přehlídkou špatných charakterových vlastností, jejichž kombinace nezadržitelně vede k tragédii – ať už jde o neposlušnost dívky, která se proti své vůli stane ženou vodníka, sobectví matky, která neuzná vztah dcery s bytostí z cizího světa, nebo o žárlivost vodníka, která ho přiměje zabít své vlastní dítě.

Medailér MgA. Jan Hásek, autor zlatých dukátů, se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Averzní strana ražby je stejně jako příběh balady rozdělená na svět nad hladinou a pod ní. Horní část připomíná zlomový okamžik, kdy se dívka při praní prádla propadne do vody. Spodní části pak vévodí siluety dívky, vodníka i jejich dítěte. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

 

Kód Kód: 962
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna