Stříbrná mince 200 Kč 2022 Jože Plečnik BK

Neohodnoceno

Architekt Jože Plečnik se narodil a tvořil v Lublani, ale nesmazatelnou stopu zanechal také v Praze. Proto mu u příležitosti 150. výročí narození vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je vyražená v kvalitě standard.

Za první republiky se mnozí vlastenci ptali, proč prezidentská kancelář svěřila přestavbu Pražského hradu do rukou cizince – Slovince Jože Plečnika. Snad proto, že byl v Čechách považován za nejúspěšnějšího slovanského architekta, že láskyplně kombinoval staré s novým a že byl nezpochybnitelným mistrem svého řemesla. Šíře jeho znalostí, dovedností i invence byla mimořádná – zvládal dokonale kombinovat profese architekta, stavaře, umělce, grafika, restaurátora, designéra, nábytkáře a zahradního architekta. Každé dílo dotáhl do nejmenšího detailu, včetně interiérů, mobiliáře a užitého umění. Pracoval promyšleně a vyžíval se v neotřelých spojeních základních stavebních prvků. Jeho výrazové prostředky byly monumentální, a přece citlivé. S tradičními prostředky dosahoval netradičních výsledků. Pod Plečnikovou taktovkou se starobylý Hrad stal důstojným sídlem hlavy demokratického státu a zároveň se otevřel veřejnosti.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornou komisi oslovil dokonalý portrét Jože Plečnika v kombinaci s fragmenty jeho staveb. Na minci najdete zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu, ale také fasádu vinohradského kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

520 Kč
Skladem (1 ks)

Nominál: 200 Kč

Ročník: 2022

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 13 g

Poznámka: kapsle, certifikát 

Kód Kód: 1985
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení