Stříbrná mince 500 Kč 2021 Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros stand

1 hodnocení

Nominál: 500 Kč

Ročník: 2021

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 25 g

Poznámka: etue + kapsle + certifikát ČNB

4 400 Kč
Vyprodáno

V novém pětiletém cyklu stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč se představují slavné dopravní prostředky. První emise s letopočtem 2021, která byla vyražena v provedení standard, připomíná parní lokomotivu Škoda 498 s přezdívkou Albatros.

Po rozpadu monarchie zdědilo Československo druhou nejrozsáhlejší evropskou síť místních drah hned po Bavorsku a v následujících desetiletích se potýkalo s nedostatkem výkonných lokomotiv. Po skončení druhé světové války se situace ještě zhoršila, protože Československé dráhy přišly o velké množství strojů. Ministerstvo železnic muselo řešit vzrůstající zatížení rychlíků a potřebu zkrácení jízdních dob. Odpovědí se stala nová lokomotiva řady 498. Byla krásná a o její síle nebylo pochyb –stanovila československý rychlostní rekord parní lokomotivy 162 km/h a věrně sloužila celých 30 let.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem mince se stal Asamat Baltaev, DiS. Odborná komise ocenila zejména nápadité propojení lokomotivy se znakem jejího výrobce na reverzní straně. Tento motiv vyniká originálním technickým řešením – dojem reliéfu je vytvořen pomocí raženého hologramu. Na averzní straně mince je pak vyobrazen detail kola lokomotivy.

Výhradním dodavatelem mincí pro Českou národní banku je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Kód Kód: 984
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince
Položka byla vyprodána…