Zlatý 20 frank Švýcarsko 1935 Vreneli pozdější ražba

Neohodnoceno
Novinka
L1090006

Zlatý 20 frank Švýcarsko 1935 Vreneli pozdější ražba

10 000 Kč
Skladem (1 ks)

Zlatý 20 frank Švýcarsko 1935 Vreneli pozdější ražba

Ročník: 1935

Země: Švýcarsko

Materiál: Zlato 

Ryzost: Au 0,900

Váha: 6,45 g

21 mm

Mincovna : Bern

Designer : Fritz Ulysse Landry (1842-1927)

 

Označení Vreneli odkazuje k profilu ženské hlava na lícové straně, formálně pojmenované Helvetiakopf (fr. Tête d'Helvetia), přičemž Vreneli je domácká forma jména Verena.

Svatá Verena patří ve Švýcarsku k nejuctívanějším světcům. Pocházela z Egypta a odtud přišla do severního Švýcarska nějakou dobu po té co zde byla zdecimována Thébská legie. V čele této legie mučedníků je uváděný sv. Mořic a mezi vojíny sv. Viktor, k němuž dle některých životopisců měla Verena jistý vztah. Původně cestovala do Itálie, kde se prý u milánského biskupa Maxima teprve dozvěděla o osudu thébské legie na území Švýcarska. Vypravila se na ta místa a bývá uváděno, že se seznámila s jiným oddílem legie a začala rozvíjet snahu o misijní působení mezi Germány. Léčila i uzdravovala uprostřed nepřátel a učila přitom křesťanské lásce a o cestě s Kristem. Ke konci života žila u Solothurnu jako poustevnice, v rokli, které bylo dáno její jméno. Verenino úmrtí se uvádí kolem roku 350 v Zurzachu.

 

Kód Kód: EAGLE-
Kategorie: Zlaté mince svět

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení