Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: standard

Emisní náklad: 1000 ks

2 500 Kč
Skladem (1 ks)

Kytice

K největším pokladům české literatury patří bezpochyby Kytice. Neopakovatelné kouzlo vybraných básní Karla Jaromíra Erbena se stalo inspirací pro sedmidílnou sérii České mincovny. První stříbrná medaile je věnována básni, která dala jméno celé sbírce.

Titulární báseň Kytice je se šesti slokami nejkratší z celé knihy. První tři sloky vyprávějí o sirotcích, kteří pro svou matku truchlili tolik, že se její duše vrátila v podobě kvítků, které pokryly její mohylu. „Pověst o prvopočátku mateřídoušky, tak jak tuto jest uvedena, vypravuje se v bývalém kraji Klatovském v Čechách; i pošla bezpochyby z pouhého výkladu slova samého: mateří douška, totiž matčina duše, vysvětlil Erben v doslovu ke svému dílu. Další sloky však dávají tušit, že báseň je ve skutečnosti vlasteneckou alegorií. Sbírka totiž vznikla v době Bachova absolutismu, který potlačoval české kulturní snahy. Matka se tak stává symbolem vlasti, její děti představují národ a květy mateřídoušky se mění v pověsti, které dávají vlastencům naději a víru v lepší budoucnost…

Medailér MgA. Jan Hásek, autor stříbrných medailí, se při tvorbě nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka. Averzní straně pak vévodí květ mateřídoušky a hřbitov posetý hroby a kříži. U jednoho z hrobů porostlého kvítky stojí siluety dětí, na které shlíží duch jejich zemřelé matky.

Nedílnou součástí emise je speciální balení, které obsahuje kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Kód Kód: 698
Kategorie: Česká mincovna

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: