Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Excalibur a Jezerní paní proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 1000

ilustrativní foto

1 750 Kč
Skladem (1 ks)

Král Artuš

Druhá stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie inspirované legendou o králi Artušovi připomíná příběh o Jezerní paní a meči jménem Excalibur.

S Artušovým osudem jsou spojeny hned dvě legendární čepele, které bývají často zaměňovány. První je známá jako meč v kameni. Pověst praví, že tato zbraň byla zaražena do skály, odkud ji podle proroctví čaroděje Merlina mohl vyprostit pouze pravý dědic trůnu. Poté, co se o to marně pokoušela řada urozených pánů, se usmálo štěstí na prostého panoše Artuše, který o svém vznešeném původu neměl ponětí… Když pak král Artuš svůj meč zlomil v boji s králem Pellinorem, Merlin ho zavedl za Jezerní paní. Tato víla Artuše obdarovala novým mečem, který svému majiteli propůjčoval neobyčejnou moc – činil z něj neporazitelného válečníka i nezpochybnitelného krále všech Britů. Zázračná čepel jménem Excalibur Artušovi dlouho věrně sloužila a v bitvě u Camlannu mu pomohla skolit jeho osudového soka Mordreda. Král byl však sám smrtelně raněn, a protože nikdo jiný nebyl hoden třímat jeho legendární zbraň, byla navrácena zpět do jezera, odkud vzešla.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který je autorem mince, vyobrazil na reverzní straně spanilou Jezerní paní, která se vynořuje z vody a předává Artušovi Excalibur. V návaznosti na předchozí minci cyklu je na pozadí vykreslen kříž, který v kombinaci s kruhovým obvodem mince odkazuje na keltsko-křesťanský původ legendy. Kompozici reverzu dotváří anglický opis EXCALIBUR – LADY OF THE LAKE. Averzní strana mince pak představuje bájný kulatý stůl a je poseta erby Artušových rytířů. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř mincí si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny. Na jejím víčku je vyobrazen meč v kameni.

Kód Kód: NA-714
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna