Stříbrná mince První člověk ve vesmíru proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 800 ks

ilustrativní foto

 

4 500 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

V roce 2021 uplynulo 60 let od chvíle, kdy se první člověk vypravil do vesmíru. Při této příležitosti vychází stříbrná mince České mincovny věnovaná Juriji Gagarinovi.

Druhá světová válka nepřinesla lidstvu jen strádání, ale také mimořádný technologický pokrok. Jedním z nejnovějších vynálezů určených k ničení byly rakety. Jistě si vzpomenete na obávané sovětské Kaťuše či legendární německé střely V-2. Po válce byly tyto technologie dále rozvíjeny a vedle ničivého úkolu dostaly ještě jeden – dopravit své stvořitele do vesmíru. Tak začalo soupeření mezi dvěma supervelmocemi – SSSR a USA – a jejich dvěma ideologiemi o to, kdo sen o dobytí kosmu uskuteční jako první. Tyto „vesmírné závody“ se staly jednou z klíčových událostí studené války a Sovětský svaz hned na začátku získal neuvěřitelný náskok. Po první umělé družici s názvem Sputnik 1 a prvním živém tvorovi, kterým byla fenka jménem Lajka, se mu podařilo do kosmu vyslat i prvního člověka. Dne 12. dubna 1961 se jím stal ruský pilot Jurij Gagarin. Na oběžnou dráhu ho vynesla raketa Vostok 1, která odstartovala z kosmodromu Bajkonur, poté jednou obkroužil Zemi a po 108 vzrušujících minutách zase přistál – živý a zdravý. „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ pronesl kosmonaut, který se stal hrdinou nejen pro svou vlast, ale pro celý svět.

Autorem mince je medailér MgA. Josef Oplištil, který pro cyklus Sluneční soustava vytvořil také emisi s motivem 50. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci. Reverzní straně mince vévodí portrét Jurije Gagarina ve skafandru s přilbou. V pozadí je patrná raketa Vostok 1 připravená ke startu a opis uvádí PRVNÍ ČLOVĚK VE VESMÍRU – 12. 4. 1961. Averzní strana mince pak předkládá Gagarinovu loď Vostok 3KA na oběžné dráze Země. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.


Kód Kód: 981
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna