Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná mince Sluneční soustava - Uran proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 800 ks

ilustrativní foto

 

3 000 Kč
Skladem (2 ks)

Sluneční soustava

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu Sluneční soustava je věnována planetě Uran.

Uran,
 jmenovec řeckého boha oblohy, je dvakrát dále od Slunce než Saturn. Tato vzdálenost způsobila, že byl objeven až v 18. století jako první planeta od dob antiky. Do té doby byl mylně považován za hvězdu. K Uranu se dostává jen málo světla, a je proto velmi chladný. Teplota zde dosahuje –214 °C. Zatímco většina planet rotuje okolo své osy téměř kolmo k oběžné dráze, sedmá planeta sluneční soustavy je povalená na stranu. Uran je plynným obrem – podobně jako další planety tohoto typu se skládá převážně z vodíku a helia a podobně jako ony má množství prstenců a měsíců. Jeho nejzajímavější oběžnicí je Miranda, jejíž povrch je rozervaný hlubokými kaňony.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Uranu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis URAN. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2021 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Uranu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.

 

Kód Kód: 986
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: