Stříbrná mince Sluneční soustava - Země proof

Neohodnoceno

Ag 999 / 31,1 g / 37 mm / proof

Emisní náklad: 800

13 000 Kč
Skladem (1 ks)

Sluneční soustava

Po Slunci a Měsíci, které se střídají na naší obloze, se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním ze sběratelského cyklu Sluneční soustava objevuje planeta Země.

Země je domovem lidstva a jedinou známou planetou, na níž je přítomen život. Jeho existence je zajištěna dostatečnou hmotností planety, která udržuje vysokou atmosféru, a rozpětím teplot, které umožňuje existenci vody v kapalném skupenství. Voda pokrývá více než dvě třetiny povrchu „modré planety“. Ze všech planet sluneční soustavy má Země největší hustotu. Rovněž má silné magnetické pole, které ji chrání před ničivými slunečními větry, a největší oběžnici v porovnání s vlastní velikostí.

Na reverzní straně mince, která je dílem autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., najdete kolorované vyobrazení Země. Ražený reliéf pak předkládá další planety kroužící okolo Slunce, jejich oběžné dráhy a latinské jméno Země TERRA. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kód Kód: NA-738
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna