Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1 proof

18 hodnocení
Tip Mimořádná emise
31726 731 1a 1024

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 500 ks

26 000 Kč
Skladem (1 ks)

Popis produktu

Mimořádná stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce vzdává hold Janu Saudkovi a jeho obrazu s názvem Marie č. 1.

Dílo Jana Saudka je kontroverzní a provokativní oslavou lidství.
 Je smyslné, živočišné, erotické, až perverzní a jeho nejčastějším předmětem je ženství – ať už jde o ženské tělo, které může nabývat všech tvarů a velikostí, nebo o vztah mezi ženou a mužem, který je plný lásky i nenávisti. Přestože Jan Saudek proslul jako světoznámý fotograf, je rovněž uznávaným malířem. Malby, které tvoří, bývají inspirovány jeho fotografiemi a obraz Marie č. 1 není výjimkou. Také umělcův první litografický počin, který vznikl v roce 2020, vychází z ikonické fotografie z roku 1974 a předkládá sytě rudé rty smáčené modrými kapkami vody. V originálním rukopisu malby lze spatřit vzdálenou spřízněnost se stylem Janova bratra Káji, ale jinak jde o zcela originální a nezaměnitelné dílo se silným nábojem. Jeho realističnost a prostorovost přímo vybízejí k reliéfnímu zpracování v podobě pamětní medaile…

Autorem medaile se stal Vojtěch Dostál, DiS., kterého si Jan Saudek osobně vybral v rámci výtvarné soutěže. Averzní strana je reliéfní rekonstrukcí obrazu Marie č. 1. Reverzní strana pak předkládá podpis Jana Saudka vyvedený v nevšední kvalitě reverse proof.

Stříbrná medaile, která vychází v nákladu čítajícím 500 číslovaných kusů, je uložena do tematického blistru.

Kód Kód: 988
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Česká mincovna

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: