Zlatá dvouncová medaile Jan Saudek – Tanečnice, proof

Neohodnoceno
Tip Mimořádná emise
jansaudektanecnice2ozauproofa 600 1
ryzost: Au 999,9
váha: 62,2 g
průměr: 40 mm
autor averzu: Vojtěch Dostál, DiS.
autor reverzu: Petra Brodská, DiS.
 
poznámka: součástí certifikát, baleno v kapsli a černé kožené etui
ilustrativní foto
 
180 000 Kč
Skladem (1 ks)

Janu Saudkovi vzdává hold již třetí zlatá medaile České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí. Jejím hlavním motivem je fotografie s názvem Tanečnice.

Dílo Jana Saudka je kontroverzní a provokativní oslavou lidství. Podle mnoha kritiků se pohybuje na hranici umění, kýče a pornografie. Je smyslné, živočišné, erotické, až perverzní a jeho nejčastějším předmětem je ženství. Co chce světoznámý fotograf svou tvorbou sdělit? „Fotografií chci vyslovit obdiv k lidem. Že jsou tam občas muži, to je jedno, ale pro mě jsou vrcholem ženy, kterým vděčíme za svůj život – není nikdo, kdo by se nenarodil z ženy. Žena je něco, co se vůbec nedá popsat. Je blízko k dokonalosti. Je krásná. Je důkazem existence boží. Je obdivovaná, zatracovaná, fotografovaná a malovaná. Je něčím, co se všichni umělci pokoušejí zachytit, ale jen málokomu se to podaří. Nikdy jsem ženu nevyfotografoval tak, že by vypadala směšně, že by to nebylo obdivné,“ říká Jan Saudek. Ženské tělo, které může nabývat všech tvarů a velikostí, umělec považuje za stroj na výrobu rozkoše. Vyobrazil ho například na fotografii Tanečnice, která přímo vybízí k reliéfnímu zpracování…

Autorem medaile Jana Saudka se již potřetí stal Vojtěch Dostál, DiS. Averzní strana je reliéfní rekonstrukcí fotografie Tanečnice. Reverzní strana pak předkládá podpis Jana Saudka vyvedený v nevšední kvalitě reverse proof.

Nedílnou součástí zlaté medaile, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 číslovaných kusů, je originální umělecké dílo z ateliéru Jana Saudka.

Kód Kód: 3564
Kategorie: Česká mincovna

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: