Stříbrná medaile Kult osobnosti - Josif Stalin proof

Neohodnoceno

Autor averzu: ak. soch. Jiří Dostál

Autor reverzu: ak. soch. Jiří Dostál

Ryzost: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Balení: Šedý papírový box, kapsle 

1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Kult osobnosti
Čtvrtá stříbrná medaile České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná opovrženíhodnou postavu Josifa Vissarionoviče Stalina.

„Soudruh Stalin jako generální tajemník soustředil ve svých rukou obrovskou moc a já si nejsem jist, že ji dokáže vždy dost obezřetně užívat. Proto soudruhům navrhuji, aby uvážili, jak Stalina z této funkce přemístit, a jmenovali na ni jiného člověka,“ napsal umírající Vladimír Iljič Lenin, který si až příliš pozdě uvědomil, že muž, jehož vybral za svého nástupce, není věrným patolízalem, ale krvelačným monstrem toužícím po ovládnutí světa. Návrh strůjce bolševické revoluce bohužel zůstal nevyslyšen a Stalin rychle opanoval celý Sovětský svaz i jeho okolí. Opíral se při tom o masové zatýkání, vykonstruované procesy, politické čistky, popravy a pracovní tábory. Před jeho paranoiou si nikdo nemohl být jistý – likvidoval podnikatele, zemědělce, inteligenci i oddané komunisty. Na každý rok Stalinovy absolutní vlády v období 1929–1953 připadl nejméně jeden milion uvězněných nebo zavražděných Sovětů. Další miliony zahynuly hladem… Navzdory těmto zvěrstvům lidé Stalina respektovali a upřímně milovali – mylně ho považovali za starostlivého otce, který má na srdci jenom jejich blaho. Tak silný byl jeho kult osobnosti. Přestože byl obraz všemocného, vševědoucího a všudypřítomného vůdce po Stalinově smrti odsouzen, přetrval do dnešních dní. Mnoho obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu „Muže z ocele“ stále nepovažuje za diktátora, ale za člověka, který je dovedl k vítězství ve druhé světové válce a který z jejich vlasti učinil supervelmoc…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický Stalinův portrét. „Reverzní stranu zaplňuje kompozice inspirovaná pěticípou hvězdou, která symbolicky vyjadřuje rozpínavost a brutalitu doby stalinismu. Dole, ve dvou řádcích, je latinkou volně přepsán Stalinův citát: NĚT ČELOVĚKA, NĚT PROBLEMY (není člověk, nejsou problémy). Písmena v prostoru hvězdy jsou zkratkami ruských slov: G – gulag, K – kazni (popravy), C – cilka (vyhnanství),“ vysvětluje autor.

Součástí každé medaile je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Josifa Stalina očima historika Pavla Kosatíka.

Kód Kód: 4038
Kategorie: Medaile