Stříbrná medaile Kult osobnosti - Mahátma Gándhí proof

Neohodnoceno

autor: ak. soch. Jiří Dostál

ryzost: Ag 999

váha: 31,1 g

průměr: 37 mm

balení: šedý papírový box, kapsle

 

ilustrativní foto

1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Kult osobnosti

Na páté stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje obdivovaná postava Mahátmy Gándhího.

Móhandás Karamčand Gándhí nebyl velký tělem, ale duchem. Právě proto je po celém světě známý jako Mahátma neboli Velký duch… Narodil se roku 1869 v Brity ovládané Indii. Jeho rodina byla bohatá a vlivná, a tak si mohl dovolit vystudovat práva na univerzitě v Londýně. Po čase odcestoval za prací do Jihoafrické republiky, kde se setkal s rasismem, jaký dosud nezažil – byl například vykázán z vlaku, když odmítl opustit první třídu. Tehdy se začal zajímat o politiku a o problematiku diskriminace. Přemýšlel, jak se dá bojovat proti bezpráví, a nakonec se rozhodl pro metodu pasivní rezistence, která spočívala v nenásilném odpírání spolupráce s autokratickou mocí. Po návratu do vlasti se Gándhí přidal k indickému nacionálnímu hnutí a své myšlenky vyzkoušel v praxi. Občanská neposlušnost, bojkot britského zboží, pálení evropského oblečení, … – to vše bylo prostředkem k vyhnání Britů z Indie, aniž by byla prolita jediná kapka britské krve. Důsledným dodržováním filozofie nenásilí získal Gándhí morální převahu nad kolonialisty. Přestože ho režim opakovaně věznil, svého neozbrojeného boje se nevzdal. Byl například ochoten ujít 400 kilometrů, aby poukázal na nespravedlivou daň ze soli. Řady jeho následovníků rostly a britské úřady s ním chtě nechtě musely jednat. Svého cíle Gándhí dosáhl po druhé světové válce, ale přestože Britové Indii opustili, klid nenastal – zemi totiž rozdělil konflikt mezi muslimy a hinduisty. Tehdy se opět projevila Gándhího mírumilovná povaha, která mu velela hlásat náboženskou toleranci a která se mu nakonec stala osudnou. Osmasedmdesátiletého muže, jenž dokázal, že zvítězit se dá i beze zbraně, zastřelil hinduistický extremista…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Mahátmy Gándhího doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní strana je prozářena dharmou – starobylým znakem volně inspirovaným středovým prvkem indické vlajky. Nápis SATYAGRAHA zdůrazňuje Gándhího filozofii boje za nezávislost formou nenásilného odporu,“ dodává autor.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Mahátmu Gándhího očima historika Pavla Kosatíka.

Kód Kód: 3488
Kategorie: Medaile

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: