Stříbrná pamětní medaile 100 let Řádu Bílého lva

Neohodnoceno
Novinka
rad 2

ryzost: Ag 999

váha: 250 g

průměr: 85 mm

autor: Ak. soch. Michal Vitanovský

emise: 2022

součástí certifikát pravosti

autentické foto

28 000 Kč
Skladem (1 ks)

V roce stého výročí vzniku nejvyššího československého a českého státního vyznamenání vydává Česká numismatická společnost stříbrnou pamětní medaili připomínající nejen symbolický význam, ale také výtvarnou a řemeslnou hodnotu insignií Řádu Bílého lva. Přísně limitovaná série je vyrobena z ryzího stříbra, je zdobena smaltem a váží 250 gramů. Na jejím vzniku se podíleli medailér Michal Vitanovský a rytec Petr Kazda.

 

Tvůrce Řádu Bílého lva České republiky medailér, sochař a publicista Michal Vitanovský zobrazil na líci stříbrné pamětní medaile klenot Řádu Bílého lva, I. třídy, vojenské skupiny na velkostuze. Revers zdobí motivy hvězdy I. třídy Řádu Bílého lva a závěsů pro klenot řádové kolany Československé republiky a České republiky. Výrazným výtvarným prvkem je bohatá kružba klenby Vladislavského sálu na Pražském hradě. Právě zde, v nejslavnostnějším světském prostoru sídla hlavy našeho státu, probíhají v řádový den 28. října ceremoniály, při nichž prezident republikypředává Řád Bílého lva jako nejvyšší vyznamenání osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku.

 

Výjimečné stříbrné pamětní medaile ke sto letům Řádu Bílého lva vznikly v dílně a na strojích rodinné firmy Triga-K, tradičního výrobce státních vyznamenání České republiky. Výrobu vedl majitel firmy Petr Kazda, jehož jméno je po desítky let zárukou nejvyšší kvality medailérského řemesla. Zcela mimořádné je na medaili smaltování ramen hvězdy řádového klenotu. Petr Kazda zde použil část zásoby původního smaltu z Roudnice nad Labem, který používala i firma Karnet a Kyselý při výrobě prvorepublikových řádů.

 

Originální pouzdro pro pamětní medaili vyrobila firma Studio Činčera. Ta Pražskému hradu dodává pouzdra pro státní vyznamenání České republiky. Přiložen je i certifikát osvědčující pravost medaile podepsaný Michalem Vitanovským a Petrem Kazdou.

 

Česká numismatická společnost a tvůrci stříbrné pamětní medaile věří, že její vydání pomůže zvýšit obecné povědomí o nejvyšším státním vyznamenání České republiky. Propůjčení nebo udělení Řádu Bílého lva náleží k nejvyšším poctám, jimiž náš stát oceňuje vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy. Řád Bílého lva je zároveň uměleckým objektem mimořádné výtvarné hodnoty a reprezentuje české řemeslo doma i v zahraničí. Řád, jehož název i podoba obsahuje tradiční české heraldické zvíře a stuha je vyvedena v našich národních barvách, se právem počítá k nejkrásnějším vyznamenáním ve světovém měřítku.

Kód Kód: 3404
Kategorie: Medaile