Stříbrná uncová medaile 30 let České mincovny a české měny stand

2 hodnocení

 
 
 
ryzost: Ag 999 / 1000
váha: 31,1 g
průměr: 37 mm
balení: černá papírová etue, certifikát
číslovaná emise
ilustrativní foto
3 500 Kč
Skladem (1 ks)

Rovných 30 let – tolik času uplynulo od vzniku České republiky, české měny a také České mincovny. Kulaté jubileum v roce 2023 připomíná mimořádná pamětní medaile vyražená z jedné trojské unce ryzího stříbra.

Mezi roky 1918 a 1992 byla jedinou mincovnou Československé republiky Státní mincovna ve slovenské Kremnici. Rozpad státu v roce 1993 znamenal i rozdělení společné měny, a protože na území nově vzniklé České republiky žádná mincovna nebyla, Česká národní banka začala hledat náhradu. Neměla v úmyslu budovat státní podnik, a tak vypsala veřejný tendr. Jeho vítězem se stala společnost Bižuterie z Jablonce nad Nisou, která mohla nabídnout bohaté zkušenosti v oblasti kovovýroby. Nová divize Bižuterie jménem Česká mincovna byla slavnostně otevřena 1. července 1993. Nejprve se zde razily mince oběžné, poté i mince pamětní a od roku 1996 je Česká mincovna výhradním výrobcem všech českých mincí. Své postavení však nezískává automaticky. Již 30 let se o mincovní zakázky s úspěchem uchází ve výběrových řízeních České národní banky. Vedle výroby pro potřebu státu Česká mincovna každoročně připravuje i vlastní emisní plán, který obsahuje desítky titulů. Snoubí se v nich špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti drahých kovů. V jejich reliéfech se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu…

Jablonec nad Nisou není jen domovem České mincovny, ale také vyšší odborné školy, která vzdělává mladé medailéry – čili budoucí tvůrce mincí a medailí. Podoba této pamětní medaile vzešla z jejich výtvarné soutěže. „Pro averzní stranu medaile jsem zvolila motiv jabloně, která symbolizuje město Jablonec nad Nisou. Jedno z jablek nese značku České mincovny a vedle něj jsou zakomponovány výroční letopočty 1993 a 2023. Dalším prvkem averzu jsou tři padající desetikoruny, jejichž součet dává dohromady číslo třicet,“ říká vítězka studentského klání Alžběta Blažejová. „Reverzní strana pak nese motiv českého lva – řvoucího, ve skoku, se dvěma ocasy a s korunou na hlavě. V jedné tlapě drží jednokorunovou minci a ve druhé peníz, který informuje o třicátém výročí. Do rozevláté hřívy jsou zakomponovány další české oběžné mince,“ dodává mladá medailérka.

Pamětní medaile České mincovny se může pochlubit vysokým reliéfem, patinou a ručním číslováním na hraně.

Kód Kód: 4113
Kategorie: Medaile

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: