Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná medaile Kult osobnosti - Che Guevara proof 2023

Neohodnoceno

 

ryzost: Ag 999 / 1000

autor: ak. soch. Jiří Dostál

váha: 31,1 g

průměr: 37 mm

balení: šedý papírový box, kapsle

 

ilustrativní foto

1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Šestá stříbrná medaile České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná kontroverzní postavu Che Guevary.

Když se argentinský student medicíny Ernesto Guevara vydal na cestu po Jižní Americe, netušil, že se jeho život od základu změní. Na své pouti potkal bezmocné lidi – neměli jídlo, vzdělání, zdravotní péči ani zastání a museli podstupovat ponížení, týrání a vykořisťování, jen aby získali práci. Zažil, jak západní mocnosti podkopávají demokracii a došel k závěru, že od dob pádu Inků se vůbec nic nezměnilo. Latinská Amerika byla stále otrokem imperialismu, kolonialismu a kapitalismu. Mladý vzdělanec, který byl vyzbrojen levicovými teoriemi, dospěl k závěru, že třetí svět lze osvobodit jedině s pomocí proletářského internacionalismu a světové revoluce. V Mexiku poznal podobně smýšlejícího člověka – Fidela Castra, který připravoval svržení kubánského diktátora Batisty. Stali se věrnými soudruhy a z partyzánských bojů, které trvaly dva roky, vzešli jako noví vládci „ostrova svobody“. Guevara získal přezdívku Che, neboť toto slůvko, které lze přeložit jako „hele“, často používal, a celou řadu postů v porevoluční společnosti. Ovlivňoval politiku, diplomacii, zemědělství, finance i vojenství. Rozhodoval o životech politických odpůrců, pomohl odrazit invazi v Zátoce sviní a sehrál ústřední roli při instalaci sovětských jaderných střel na Kubě. Zastáncem mocichtivého Sovětského svazu však nebyl. Osudným se mu stalo přesvědčení, že revoluci je možné vyvézt do zemí Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Neúspěšně se pokusil o převrat v Kongu a poté se vydal do Bolívie, kde se mu nedařilo získat podporu místních obyvatel. Po roce vysilujících bojů byl zrazen, zajat, a nakonec popraven. Jeho odhodlaná tvář se stala celosvětovou ikonou a jeho zasněná duše věčnou inspirací – romantickou i kontroverzní…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Che Guevary s baretem na hlavě doplněný jeho jménem a životními daty. Na reverzní stranu autor umístil revolucionářův citát „REVOLUCE MUSÍ BÝT NENÁVIST A ZABÍJENÍ“ podložený kubánskou vlajkou.

Součástí každé medaile je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Che Guevaru očima historika Pavla Kosatíka.

Kód Kód: EAGLE4
Kategorie: Mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: