Stříbrná mince 100 Kč 2024 Nejvyšší státní zastupitelství proof

Neohodnoceno
Novinka
Nejvyssi statni zastupitelstvi realizace

nominální hodnota: 100 Kč

ryzost: Ag 925

váha: 9 g

průměr: 29 mm

poznámka: modrá plastová etue, kapsle, certifikát

ilustrativní foto

600 Kč
Skladem (3 ks)

Stříbrné mince České národní banky s nominální hodnotou 100 Kč představují významné instituce České republiky. Motivem první emise, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, je Nejvyšší státní zastupitelství.

Soustava státních úřadů určených k zastupování státu při ochraně veřejných zájmů je známá jako státní zastupitelství. Má hierarchickou strukturu – nejníže stojí okresní státní zastupitelství, pak následují krajská a vrchní a na samé špici se nachází Nejvyšší státní zastupitelství. Tento vrcholný úřad sídlí v Brně a je řízen osobou nejvyššího státního zástupce. Státní zastupitelství obecně plní roli orgánu veřejné žaloby v trestním řízení, přičemž Nejvyšší státní zastupitelství zastupuje obžalobu v trestním dovolání u Nejvyššího soudu. Coby veřejný žalobce realizuje právo státu na stíhání osob, jež se měly dopustit trestných činů, ale vykonává i celou řadu dalších úkolů – dohlíží na podřízené úřady, vyřizuje podněty ke stížnostem a vydává výkladová stanoviska k jednotlivým zákonům.

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, předkládá logo Nejvyššího státního zastupitelství a symboly spravedlnosti v podobě meče a vah. Averzní straně pak vévodí velký státní znak České republiky. Texty na obou stranách uvádějí NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZATUPITELSTVÍ, ČESKÁ REPUBLIKA, 100 Kč, 2024.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Kód Kód: 4567
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: