Stříbrná mince Obrněná technika - KV-1 proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 1000 ks

2 090 Kč
Skladem (1 ks)

Obrněná technika 2023

Šestá stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná sovětský tank KV-1, který sloužil za druhé světové války.

Poté, co v roce 1941 Třetí říše zaútočila na Sovětský svaz, na nacisty čekalo nepříjemné překvapení v podobě těžkého tanku s označením KV-1. V prvních měsících války tento neprůstřelný kolos neměl na bojišti konkurenta. Byly zdokumentovány případy, kdy osamocený sovětský obrněnec zničil několik nepřátelských tanků, byl mnohokrát zasažen, a přesto zůstal bojeschopný. K jeho zničení bylo nutné přivolat střemhlavé bombardéry nebo použít protiletadlová děla. V rukou zkušených tankistů dokázal tank KV-1 blokovat pohyb celých nepřátelských formací, ale výcvik sovětských osádek býval nedostatečný, což neutralizovalo jeho přednosti. S tím, jak se na bojiště dostávaly stále silnější zbraně, navíc sovětští obři rychle ztratili svou nezranitelnost. Jejich pancíř se proto postupně zesiloval, avšak bez odpovídajícího zvýšení výkonu motoru, což zhoršovalo už tak špatné jízdní vlastnosti. Největší procento ztrát měla na svědomí mechanická nespolehlivost přetíženého tanku – poruchová byla zejména převodovka. Tato zkušenost v budoucnu výrazně ovlivnila konstrukci sovětských strojů, které se staly menšími a lehčími než jejich západní protějšky.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení sovětského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis KV‑1 a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3221
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: