Stříbrná mince Obrněná technika - Mk IV Churchill proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 1000 ks

1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Obrněná technika 2023

Na páté stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje britský tank Mk IV Churchill,který sloužil za druhé světové války.

Pěchotní tank Churchill, jehož úkolem byla těsná podpora pěšáků, byl posledním obrněncem svého typu v britských službách. Zrodil se na základě požadavku z roku 1939, který předpokládal návrat k pozičním bojům známým z první světové války. Jeho konstrukce byla uzpůsobena k překonávání zákopů a k pohybu přes těžce ostřelované bojiště poseté krátery. Z tohoto důvodu byl stroj silně pancéřovaný a pomalý.Spoléhal se na blízkou dělostřeleckou podporu, a jeho výzbroj tak nebyla nijak výjimečná. Druhá světová válka se však od předchozího konfliktu výrazně lišila. Přestože v ní pro pěchotní tank nebylo místo, Britové ho v roce 1941 kvůli zoufalému nedostatku obrněné techniky urychleně zavedli do výzbroje. Prvotní výsledky byly nevalné – nechvalně proslulé vylodění u Dieppe skončilo katastrofou –, ale Churchill byl průběžné modernizován a nakonec se změnil v užitečný bojový stroj. Osvědčil se při tažení v Africe, Itálii a Normandii, kde se uplatnila řada vynalézavých variant. Například ženijní typ AVRE, který s pomocí moždíře dokázal bořit bunkry, nebo Crocodile, jehož plamenomet chrlil oheň na vzdálenost 110 metrů.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk IV Churchill a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

 

Kód Kód: 3186
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: