Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill proof

Neohodnoceno

Materiál: Au 999,9

Váha: 3,11 g

Průměr: 16 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 250 ks

7 990 Kč
Skladem (1 ks)

Obrněná technika 2023

Pátá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná britský tank Mk IV Churchill, který sloužil za druhé světové války.

Prvním bojovým vystoupením tanku Churchill byl v roce 1942 katastrofální nájezd na Dieppe, kde byl celý tankový prapor zmasakrován. Nebylo divu – pomalý britský obrněnec totiž na špatně naplánovanou obojživelnou operaci vůbec nebyl konstruován. Byl pozůstatkem zkušeností z první světové války – vznikl jako pěchotní tank, jehož úkolem byla těsná podpora pěšáků na bojišti posetém zákopy a krátery od dělostřeleckých granátů. Hořká zkušenost přiměla britské velení k četným modernizacím, a při taženích v Africe a Itálii si tak silně pancéřovaný stroj vedl mnohem lépe. V obtížném terénu, kde se ukázal jako dostatečně mobilní, představoval významnou posilu. Příležitost zazářit pak dostal při vylodění v Normandii.Během invaze se uplatnily různé ženijní varianty tanku. Některé sloužily ke stavění mostů, další pokládaly přes měkké úseky pláží zpevňující rohože, po nichž mohla přejíždět další vozidla. V boji se osvědčily obávané varianty vybavené plamenometem či moždířem, který sloužil k ničení opevněných postavení. Díky rozsáhlým úpravám, ke kterým docházelo v průběhu války, se nakonec nemoderní tank změnil v užitečný bojový stroj.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk IV Churchill a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3187
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: