Sada mince a medaile pocta Luboši Charvátovi Tatra 603

Neohodnoceno

ryzost: Ag 925, 999

váha: 26,1 g

balení: dřevěná etue, plastová kapsle, certifikát

 

ilustrativní foto

15 000 Kč
Skladem (1 ks)

ČNB s motivem osobního automobilu Tatra 603 současně emituje i sadu obsahující pamětní minci s medailí. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu Luboše Charváta, který zemřel v roce 2022, jako pocta tomuto významnému představiteli české mincovní tvorby. Emisní náklad sady je 2 000 kusů.

 

Stříbrná pětisetkoruna je součástí tematického cyklu Slavné dopravní prostředky, který se vyznačuje unikátním technickým zpracováním každé z plánovaných emisí.

„Potahovaný vložený prvek jsme při výrobě našich mincí použili vůbec poprvé. Nechali jsme se inspirovat černým lakováním karoserie limuzíny Tatra 603, která vzbudila mezinárodní pozornost na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Na lícní straně pětisetkoruny je čelní pohled na automobil Tatra 603 a detail jeho palubní desky, včetně části volantu. Ústředním motivem rubové části je vložený prvek antracitově černé barvy, který zobrazuje Tatru 603 z bočního pohledu. Dále jsou zde technické výkresy automobilu a jeho vyobrazení z šikmého pohledu. Podobu mince pro ČNB navrhla medailérka Petra Brodská.

Výroba měla dvě fáze. Vložený prvek ze stříbra o ryzosti 999 potahovaného antracitově černým povlakem BALINIT vyrobila česká pobočka společnosti Oerlikon Balzers Coating Austria v Jihlavě. Korpus ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, která také oba komponenty spojila ražbou.

Kód Kód: 3530
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: