Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Jože Plečnik proof

Neohodnoceno

Slovinský architekt Jože Plečnik zanechal nesmazatelnou stopu nejen v rodné Lublani, ale také v Praze, kde na přání T. G. Masaryka vtiskl Pražskému hradu jeho současnou podobu. U příležitosti 150. výročí narození mu vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je vyražená ve špičkové kvalitě proof.

Zbožňovaná i zatracovaná, dobová, a přesto nadčasová, regionální a zároveň univerzálně světová
 – taková je architektura, kterou dal Jože Plečnik Evropě. Slovinský architekt a urbanista usiloval o vytvoření nadčasového konceptu, který by propojoval všechny historické etapy. Studium ve Vídni ho nasměřovalo k secesnímu projevu. Pod vlivem pobytu v Itálii a Francii pro změnu využíval prvky antiky a rané renesance. Někteří mu vyčítali odklon od tradiční architektury, jiní to, že se nepřiklonil ke strohému funkcionalismu. Někdo v jeho díle viděl svérázný dekorativismus, další zase pokrokový modernismus. Když se lidé dívali na jeho stavby, často je nedokázali uchopit ani časově zařadit. Mohly stát několik staletí a zrovna tak mohly být postaveny před rokem. Takový je například Plečnikův vinohradský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornou komisi oslovil dokonalý portrét Jože Plečnika v kombinaci s fragmenty jeho staveb. Na minci najdete fasádu kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze a zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu.

620 Kč
Skladem (1 ks)

Nominál: 200 Kč

Ročník: 2022

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 13 g

Poznámka: kapsle, etue, certifikát 

Kód Kód: 1986
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: