Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná mince 200 Kč 2023 Jan Blahoslav proof

Neohodnoceno

Nominál: 200 Kč

Ročník: 2023

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 13 g

Poznámka: kapsle, etue, certifikát 

599 Kč
Skladem (1 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava.

Literát, vzdělanec, humanista, kněz a biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav byl všestranně nadaný člověk. Spektrum jeho zájmů bylo ohromné – o své vědomosti se neváhal dělit, a tak je dnes označován za předchůdce Jana Amose Komenského. K rozvoji českých zemí přispěl především svou pedagogickou a překladatelskou činností. Jeho vrcholným dílem se stal překlad Nového zákona do češtiny. V duchu humanistických metod, ke kterým patří hledání pravdy a návrat k pramenům, při práci nevycházel z latinského textu, ale z původních nezkreslených zdrojů, které byly psány hebrejsky a řecky. Blahoslavův stylisticky vybroušený textvyšel roku 1564 a stal se podnětem k přeložení dalších částí Písma svatého, na kterém pracovali nejlepší odborníci Jednoty bratrské. Souhrnné dílo, které vyšlo roku 1594, vstoupilo do dějin jako Bible kralická…

Jan Blahoslav byl jedním z prvních Čechů a Moravanů, kteří v 16. století nosili brýle. Dioptrická skla má i na reverzní straně mince, která je dílem medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornou komisi České národní banky oslovil zejména výtvarný soulad obou stran mince, které jsou stylizované do podoby Blahoslavovy knihy Grammatica česká.

Kód Kód: 3066
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: