Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná mince 200 Kč 2023 Jan Blažej Santini-Aichel proof

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč
ryzost: Ag 925 
váha: 13 g
průměr: 31 mm
balení: modrá plastová etue, kapsle, certifikát
 
ilustrativní foto
650 Kč
Skladem (3 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Podoba českých zemí byla po staletí formována celou řadou uměleckých činností, ale žádná se neprojevila tak výrazně jako barokní stavitelství, které českým a moravským městům i vesnicím propůjčilo originální rytmus a harmonii. V 17. století se baroko stalo normou, ale našli se i takové osobnosti, které překročily jeho horizont. Jednou z nich byl Jan Blažej Santini-Aichel – tvůrce takzvané barokní gotiky, českého unikátu,který stavěl na kontrastu mezi novou barokní dynamikou a starými výrazovými prostředky gotiky. Santini se narodil roku 1677 s tělesnou vadou a zemřel již roku 1723. Za necelé čtvrtstoletí produktivního života však stihl navrhnout zhruba sto staveb. Při práci na klášterech, zámcích i hostincích geniálně uplatňoval své znalosti matematiky a geometrie, ale za všemi těmi tvary, oblouky a klenbami se skrývala ještě hluboká mystika starozákonní kabaly. Zatímco v interiérech Santini vytvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou, v exteriérech prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla. Odborná komise ocenila propracované a harmonické ztvárnění nejznámějších Santiniho staveb – kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci na averzní straně a kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na reverzu mince.

Kód Kód: 4194
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: