Stříbrná mince 200 Kč 2023 Max Švabinský proof

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč
ryzost: Ag 925 / 1000
váha: 13 g
průměr: 31 mm
balení: kapsle, certifikát, modrá plastová etue

ilustrativní foto

600 Kč
Skladem (2 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, připomíná 150. výročí narození Maxe Švabinského.

Již v deseti letech prodával Max Švabinský svá první díla, která vystavoval ve výkladní skříni kroměřížské lékárny. Říkalo se mu „zázračné dítě“ a vyrostl z něj jeden z nejvýznamnějších českých umělců všech dob. Byl neobyčejně zručný a nesnesitelně pracovitý. Jeho výtvarný projev, který vycházel z tradice národního realistického umění, byl emocionální i technicky dokonalý. Z jeho díla vyzařovaly vřelost a jemnost i hloubka a monumentalita. Dosáhl virtuozity ve všech výtvarných oborech – suverénně ovládal olejomalbu a perokresbu, věnoval se litografii, dřevorytu i vitrážím. Živelný vyznavač všech krás světa se proslavil malbami krajiny a přírody, portréty velkých osobností, erotickými motivy i bankovkami. Jeho práce položila základy moderního českého umění 20. století a bez nadsázky nabyla národního významu.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra MgA. Josefa Oplištila. Reverzní strana patří věrnému portrétu Maxe Švabinského. Averzní strana pak předkládá dokonalou reliéfní rekonstrukci nejznámějšího Švabinského obrazu s názvem Chudý kraj.

Kód Kód: 3778
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: