Stříbrná mince 200 Kč 2024 Bedřich Smetana stand

Neohodnoceno
Novinka
bedrichsmetana200kcagstdr 600

ryzost: Ag 925
váha: 13 g
průměr: 31 mm
balení: kapsle, certifikát
 
ilustrativní foto
 
 
580 Kč
Skladem (2 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard,připomíná 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany.

V pouhých čtyřech letech se Bedřich Smetana naučil hrát na housle, jako šestiletý poprvé vystoupil na veřejnosti, v osmi letech zkomponoval svou první skladbu a v šestnácti pak známou Louisinu polku. Nebyl jen geniálním umělcem, ale také uvědomělým vlastencem. Českou tvorbu dokázal povznést na světovou úroveň, aniž by potlačil její osobitou identitu, a stal se tak zakladatelem moderní české národní hudby.„Bůhví, jaké to podivné kouzlo je ve Smetanově hudbě! Slzy vyhrknou člověku při místech něžných, a při jiných vstaneš ze sedadla svého a ani nevíš, že jsi již vstal,“ napsal Smetanův současník Jan Neruda. Podobné dojmy zažívají posluchači i dnes – například slavnostní opera Libuše či cyklus symfonických básní Má vlastvzbuzují pocity hrdosti a sounáležitosti s českou zemí. Emocionální přitom nejsou jenom Smetanovy tóny, ale také jeho osud. Přestože v padesáti letech zcela ohluchl, nevzdal se a dokázal složit řadu vrcholných děl…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila nápadité zakomponování textu MÁ VLAST do panoramatu Hradčan na averzní straně a výstižný portrét Bedřicha Smetany na reverzu mince.

Kód Kód: 4502
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: