Stříbrná mince 200 Kč Josef Suk 150. výročí narození proof

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč

kvalita: proof

ryzost: Ag 925

průměr: 31 mm

hmotnost 13 g

autor: MgA Petra Čánská

balení: kapsle

 

ilustrativní foto

750 Kč
Vyprodáno

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, připomíná 150. výročí narození skladatele Josefa Suka.

Josef Suk starší byl velkým lyrikem české hudby a mistrem orchestrální kompozice. Jeho dílo není rozsáhlé, avšak má jedinečné rysy. Zprvu osobitě lyrizoval vliv Antonína Dvořáka. V éře pozdního romantismu proslul jako skladatel populárních děl, mezi něž se řadí například Serenáda, Píseň lásky či hudba k pohádce Radúz a Mahulena. Tragické rodinné události však u něj spustily uměleckou transformaci. Nejprve přišel o svého učitele a tchána Antonína Dvořáka, záhy pak o milovanou manželku Otilii. Tehdy se přiklonil k novým výrazovým prostředkům, které přetavil do podoby náročného progresivního stylu. Meditativní díla Asrael, Pohádka léta, Zrání či Epilog z něj učinila zakladatele české hudební moderny 20. století… Nadto byl Josef Suk také prvotřídním houslistou – s Českým kvartetem, které založil, odehrál po světě na čtyři tisíce koncertů.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky MgA. Petry Čánské. Odborná komise ocenila především originální portrét Josefa Suka na reverzní straně. Averzu pak vévodí houslový korpus umístněný na Sukových notových autografech.

 

Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Kód Kód: 4224
Kategorie: Stříbrné mince
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: