Stříbrná mince 200 Kč Josef Suk 150. výročí narození standard

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč

kvalita: standard

ryzost: Ag 925

průměr: 31 mm

hmotnost 13 g

autor: MgA Petra Čánská

balení: kapsle

 

ilustrativní foto

550 Kč
Skladem (4 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena v kvalitě standard, vychází u příležitosti 150. výročí narození skladatele Josefa Suka.

Josef Suk starší byl jedním z nejvýznamnějších evropských skladatelů na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. století. Jeho dílo není rozsáhlé, zato má jedinečné rysy. Coby žák Antonína Dvořáka Suk zprvu osobitě lyrizoval vliv svého učitele, ale později, po ztrátě milované manželky, dospěl k náročnému progresivnímu stylu. Byl citově založený – plný vřelosti k druhým lidem –, což se odráželo i v jeho tvorbě. Dokladem Sukova hlubokého smyslu pro niternou lyriku je neopakovatelné kouzlo raných populárních skladeb i složitě přemítavá básnivost pozdní tvorby s výrazovou šíří sahající od citlivé intimity po monumentální expresi… Josef Suk nebyl jen mistrem orchestrální kompozice, ale také prvotřídním houslistou. Jeho České kvarteto představovalo milník v české komorní interpretaci a po právu dosáhlo světového významu.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky MgA. Petry Čánské. Odborná komise ocenila především originální portrét Josefa Suka na reverzní straně. Averzu pak vévodí houslový korpus umístněný na Sukových notových autografech.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

 

Kód Kód: 4221
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: