Stříbrná mince 500 Kč 2022 Motocykl Jawa 250 BK

Neohodnoceno

Nominál: 500 Kč

Ročník: 2022

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 25 g

Poznámka: etue + kapsle + certifikát ČNB

3 000 Kč
Skladem (1 ks)

Pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který připomíná slavné dopravní prostředky, představuje svou druhou emisi. Mince s letopočtem 2022, která byla vyražena v provedení BK, je věnována motocyklu JAWA 250 typ 353.

V 50. letech 20. století, v souladu s centrálním plánem takzvané Národní řady, se dva nejvýznamnější českoslovenští výrobci – JAWA (Závody 9. května, národní podnik) a ČZM (České závody motocyklové, národní podnik) – měli pod společnou značkou JAWA-ČZ podílet na vývoji motocyklu jednotného designu všech objemových tříd. ČZM připadly třídy 125, 150 a 175 cm³, JAWA dostala na starost třídy 250 a 350 cm³ – především proto, aby si oba výrobci vzájemně nekonkurovali. Model JAWA 250 typ 353 se od svého předchůdce, jímž byl legendární poválečný „Pérák“, lišil řadou vylepšení. Jeho charakteristickým rysem se stala zadní kyvná vidlice, kterou předchozí stroje nedisponovaly a která mu zajistila trefnou přezdívku. „Kývačka“ byla nejen výkonná a spolehlivá, ale také elegantní – v červené barvě se zlatými linkami se vyvážela do 120 zemí světa…

Autorkou pamětní mince se stala medailérka Petra Brodská, DiS. Odbornou komisi České národní banky oslovilo zejména „dokonalé ztvárnění motocyklu a jeho částí“. Zatímco averzní strana mince předkládá vyobrazení Kývačky zboku a shora, na reverzní straně najdete tříčtvrteční pohled na motocykl doplněný technickými schématy. Od klasických stříbrných mincí se tato emise liší použitím červeného smaltu, který dává vybraným částem motocyklu autentický vzhled.

Kód Kód: 999
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: