Stříbrná mince 500 Kč 2023 Osobní automobil Tatra 603 proof

Neohodnoceno

ryzost: Ag 925
váha: 26,1 g
balení: modrá plastová etue M33, plastová kapsle, certifikát
 
 
ilustrativní foto
 
3 300 Kč
Skladem (1 ks)

Pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který připomíná slavné dopravní prostředky, představuje svou třetí emisi. Mince s letopočtem 2023, která byla vyražena v provedení proof, je věnována osobnímu automobilu Tatra 603.

Když kopřivnická automobilka v roce 1934 představila proudnicovou Tatru 77, odborná i laická veřejnost oněměla. První sériově vyráběný aerodynamický automobil na světě působil jako zjevení z budoucnosti, ale přesto měl několik nedostatků v oblastech konstrukce a výkonu. S těmi si však hravě poradili jeho nástupci – Tatra 87, 97, 600 a nakonec 603. Poslední osobní automobil značky Tatra s proudnicovou karoserií se vyráběl od roku 1956 bezmála dvě desetiletí. Přestože vznikal tajně, v rozporu s centrálním plánováním, stal se reprezentativním služebním vozem, který využívali především vysocí státní úředníci, ředitelé národních podniků, ministři a představitelé komunistické vlády. Vzduchem chlazený osmiválec budil obdiv i v zahraničí, kde sloužil československým ambasádám a kde se s úspěchem účastnil motoristických soutěží. Přes značný zájem však Tatra 603 prakticky nebyla exportována. V počátečních letech automobilka zvládala vyrábět jenom několik desítek kusů ročně, a i když se nabídka v době normalizace mnohonásobně zvýšila, stále nedokázala uspokojit poptávku...

Autorkou pamětní mince se stala medailérka Petra Brodská, DiS. Odbornou komisi České národní banky oslovilo zejména „vynikající ztvárnění automobilu Tatra 603 a všech jeho detailních prvků včetně technických výkresů“. Vyobrazen je vůz první série se třemi světlomety. Do reverzní strany mince je zasazena vkladka ve tvaru automobilu, která je vyrobena z ryzího stříbra a opatřena speciální povrchovou úpravou antracitové barvy. Takzvaná technologie PVD spočívá v nanášení kovových vrstev napařováním nebo naprašováním. S její pomocí lze vytvořit velmi tenké struktury s vynikajícími fyzikálními i chemickými vlastnostmi. Jejich tloušťka se pohybuje v řádech pouhých tisícin milimetru. Ušlechtilý povlak na bázi amorfního uhlíku simuluje ikonický černý lak automobilu Tatra 603 a zároveň minci poskytuje dodatečnou ochranu před opotřebením a korozí.

Kód Kód: 3524
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: