Stříbrná mince 500 Kč 2023 Osobní automobil Tatra 603 stand

Neohodnoceno

ryzost: Ag 925
váha: 26,1 g
balení: modrá plastová etue M33, plastová kapsle, certifikát
 
 
ilustrativní foto
3 300 Kč
Skladem (1 ks)

Cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který v průběhu pěti let připomene slavné dopravní prostředky, představuje svou třetí emisi. Mince s letopočtem 2023, která byla vyražena v provedení standard, je věnována osobnímu automobilu Tatra 603.

V 50. letech 20. století bylo československé hospodářství těžce poznamenáno centrálním plánováním a automobilový průmysl nebyl výjimkou. Například Tatra už nesměla vyrábět osobní vozy, přestože byly krásné, výkonné i oblíbené. V kopřivnické automobilce se však s nařízeným údělem výrobců těžkých nákladních automobilů nesmířili a potají se pustili do vývoje nové limuzíny. Když pak představitelé komunistického režimu zjistili, že kvůli zásahům do produkce vlastně nemají k dispozici žádný reprezentativní služební vůz, s radostí výrobu utajeného modelu, který dostal jméno Tatra 603, posvětili. Vzduchem chlazený osmiválec vynikal proudnicovou karoserií s ladnými a vyváženými tvary, které ho výrazně odlišovaly od všech ostatních soudobých strojů. Když v něm Čechoslováci dorazili na zimní olympijské hry v Itálii 1956 a na světovou výstavu v Bruselu 1958, západní novináři oněměli. Nemohli uvěřit, že dopravní prostředek vyrobený v malé socialistické zemi předčí i vozy západní kapitalistické produkce. Domácí i zahraniční poptávka po „šestsettrojce“ byla obrovská, ale vozit se v ní mohli jenom vyvolení straničtí funkcionáři…

Autorkou pamětní mince se stala medailérka Petra Brodská, DiS. Odbornou komisi České národní banky oslovilo zejména „vynikající ztvárnění automobilu Tatra 603 a všech jeho detailních prvků včetně technických výkresů“. Vyobrazen je vůz první série se třemi světlomety. Do reverzní strany mince je zasazena vkladka ve tvaru automobilu, která je vyrobena z ryzího stříbra a opatřena speciální povrchovou úpravou antracitové barvy. Takzvaná technologie PVD spočívá v nanášení kovových vrstev napařováním nebo naprašováním. S její pomocí lze vytvořit velmi tenké struktury s vynikajícími fyzikálními i chemickými vlastnostmi. Jejich tloušťka se pohybuje v řádech pouhých tisícin milimetru. Ušlechtilý povlak na bázi amorfního uhlíku simuluje ikonický černý lak automobilu Tatra 603 a zároveň minci poskytuje dodatečnou ochranu před opotřebením a korozí.

 

Kód Kód: 3527
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: