Vážení sběratelé, z důvodu dovolené od 1.7. až 14.7. budou případné objednávky vyřízeny až následovně. Krásné léto Vám přeje kolektiv NumArt!

Stříbrná mince 500 Kč 2024 Tramvaj ČKD Tatra T3 stand

Neohodnoceno
Novinka
psm tramvaj T3

ryzost: Ag 925
váha: 25 g
balení: modrá plastová etue M33, plastová kapsle, certifikát
 
 
ilustrativní foto
4 000 Kč
Skladem (2 ks)

Pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který připomíná slavné dopravní prostředky, představuje svou čtvrtou emisi. Mince s letopočtem 2024, která byla vyražena v provedení standard, je věnována tramvaji ČKD Tatra T3.

V roce 1988 jezdilo po světě na 60 tisíc tramvají, přičemž celá třetina z tohoto množství byla vyrobena v tehdejším Československu. Strojem, který z malé země v srdci Evropy učinil tramvajovou velmoc a který se stal světovým rekordmanem v počtu vyrobených kusů, byla Tatra T3. Pražský dopravní podnik tuto zaoblenou tramvaj s inovativní technickou koncepcí, která představovala moderní a reprezentativní produkt našeho průmyslu, zařadil do provozu v roce 1962. Když pak vozy základního typu končily v pravidelném provozu, psal se rok 2011 – to znamená, že od první jízdy s cestujícími uplynulo celé půlstoletí.S modernizovanými kusy se však můžeme svézt dodnes… Celkem vzniklo na 14 tisíc kusů. Ve své domovině sloužily 2 tisíce vozů, z toho větší polovina jezdila po pražských kolejích. Obrovské množství pak bylo exportováno do zahraničí – zejména do zemí Sovětského svazu, Jugoslávie, Rumunska či Východního Německa.

Autorem pamětní mince se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Odborná komise České národní banky ocenila zejména „výborné ztvárnění tramvaje T3 a nápaditou kompozici pohledů a detailů“.

Výhradním dodavatelem mincí pro Českou národní banku je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

 

Kód Kód: 5019
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: