Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Ginevra a Lancelot proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

ilustrativní foto

 

1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Třetí stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie inspirované legendou o králi Artušovi připomíná příběh o osudové lásce mezi rytířem Lancelotem a královnou Ginevrou.

Artušovými legendárními spolubojovníky byli rytíři, kteří s ním zasedali u kulatého stolu, kde si byli všichni rovni. Patřili mezi ně například udatný Gawain, čistý Galahad, zákeřný Mordred a oddaný Lancelot. První úkol, kterým král pověřil Lancelota, bylo přivést mu spanilou Ginevru, jež byla Artušovou zaslíbenou. Úkol vypadal snadně, ale jakmile rytíř svou budoucí královnu spatřil, bezhlavě se do ní zamiloval. Ginevra jeho city opětovala, ale závazek k jejímu nastávajícímu byl silnější. Lancelot se pak na svou lásku snažil zapomenout při četných dobrodružstvích, ale marně. Když královnu Ginevru unesl Artušův nepřítel Maleagant, Lancelot oblehl jeho hrad a svou paní zachránil. Přestože byli oba Artušovi hluboce oddaní, po této události už se lásce, která mezi nimi vzplála, nedokázali ubránit. Když se Artuš o jejich zradě dozvěděl, vyhlásil Lancelotovi válku. Nastalého chaosu využil Mordred – prohlásil se novým králem Anglie a střetl se s Artušem v líté bitvě, která oba stála život… Ginevru a Lancelota sžíral pocit viny, a rozhodli se proto odejít do ústraní. Královna odložila korunu a stala se jeptiškou, rytíř se vzdal zbraní a zbytek života prožil jako poustevník.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., vyobrazil na reverzní straně mince Lancelota a Ginevru v objetí – na koňském hřbetu ujíždějí z Maleagantova hradu, který se tyčí za nimi. V návaznosti na předchozí mince cyklu je na pozadí vykreslen kříž, který v kombinaci s kruhovým obvodem mince odkazuje na keltsko-křesťanský původ legendy (jde o tzv. keltský kříž). Kompozici reverzu dotváří anglický opis LANCELOT – GUINEVERE. Averzní strana mince pak představuje bájný kulatý stůl a je poseta erby Artušových rytířů. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř mincí si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Kód Kód: 3432
Kategorie: Stříbrné mince