Stříbrná mince Nikola Tesla - Bezdrátová komunikace proof

Neohodnoceno

Materiál: Ag 999

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Provedení: proof

2 090 Kč
Skladem (1 ks)

Třetí stříbrná mince ze čtyřdílné minisérie věnované geniálnímu vynálezci Nikolu Teslovi připomíná jeho úspěchy v oblasti bezdrátového přenosu energie a informací.

V proslulé „válce proudů“ proti sobě stanuly dvě odlišné koncepce – stejnosměrný proud Thomase Edisona a střídavý proud Nikoly Tesly. Stejnosměrný proud narážel na omezení – selhával při přenosu na delší vzdálenosti a města měnil ve spleť drátů. Každá domácnost totiž musela být spojena vlastním drátem přímo s elektrárnou. Není divu, že světovým standardem se nakonec stal efektivnější střídavý proud. Dalším krokem v Teslově elektrické revoluci byl bezdrátový přenos energie, který vynálezce úspěšně otestoval. Lidé žasli nad žárovkami, které se jim rozsvítily v rukou bez připojení k elektrické síti. Tesla dokázal, že s pomocí elektrické rezonance lze energii vyrobit, přenést ji s minimálními ztrátami na vzdálenost desítek kilometrů, a nakonec spotřebovat dočista bez drátů. Svět bohužel na takový zázrak nebyl připraven – dostupná a levná elektřina byla v rozporu s plány průmyslových magnátů. Tesla byl překřičen, jeho objev zapomenut a dodnes se ho nepodařilo napodobit. Vedle elektřiny se Tesla zabýval i bezdrátovým přenosem informací. Každý školák vám řekne, že rádio vynalezl Guglielmo Marconi, jenže Tesla si stejný vynález patentoval o několik let dříve. S Italem, který na něm pohádkově zbohatl a získal za něj Nobelovu cenu, se pak po léta soudil. Spravedlnosti bylo učiněno za dost až půl roku po Teslově smrti, kdy americký nejvyšší soud prohlásil Marconiho patenty za neplatné a přiřkl autorství rádia geniálnímu Srbovi…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly, jenž shlíží na Wardenclyffskou věž, kterou zkonstruoval za účelem bezdrátového přenosu informací a energie. Kompozici dotvářejí ještě elektrické výboje a anglický nápis WIRELESS COMMUNICATION (bezdrátová komunikace). Blesky najdete také na averzní straně mince, která je společná celé minisérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3596
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: