Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2022 ruthenium selekt. pokov Au stand VÝROČÍ

Neohodnoceno

Nominální hodnota: 1 NZD

Autor: Asamat Baltaev, DiS. 

Ryzost: Ag 999 / 1000

Váha: 31,1 g

Průměr: 37 mm

Balení: černá kožená etue, kapsle

Ilustrativní foto

2 300 Kč
Skladem (1 ks)

„Čeští lvi“ – investiční mince České mincovny – sice slouží k uložení peněžních prostředků do drahých kovů, ale jejich propracovaný reliéf láká také každého, kdo chce rozšířit svou numismatickou sbírku nebo věnovat výjimečný dárek. Krásu stříbrné mince s ročníkem 2022 podtrhuje hned dvojí pokovení – vzácným zlatem a nevšedním rutheniem.

 

Mimořádná varianta investiční mince Český lev vyniká promyšlenou hrou barev, jež se v mincovnictví často nevidí. Stříbrná ražba je pokryta vrstvičkou šedočerného ruthenia – ušlechtilého materiálu, který je nejvzácnějším z triády platinových kovů. Ústřední reliéf je pak ještě selektivně pozlacen, což minci propůjčuje výrazný kontrastní vzhled.

 

Reverzní straně mince vévodí pozlacený motiv – netradičně realisticky zpracovaný český lev se Svatováclavskou korunou na hlavě. Kompozici dotvářejí lipové lístky. Averzní strana pak předkládá orlici, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

V roce 2022 uplynulo 5 let od vydání prvního „Českého lva“. U příležitosti tohoto jubilea se v reliéfu mince objevuje ještě číslice 5.

Kód Kód: 3739
Kategorie: Stříbrné mince