Stříbrný Antoninián Caracalla 211-217 Římská říše

Neohodnoceno

Stříbrný Antoninián Caracalla 211-217 Římská říše

5 500 Kč
Skladem (1 ks)

Antoninián Caracalla 211-217 Římská říše

materiál: stříbro 

průměr: 23 mm

váha: 4,9 g

Lit.: RIC 311

autentické foto

 

Antoninián (latinsky antoninianus) je název římské stříbrné mince ražené ve 3.století n. l. Označení antoninián pochází až z pozdější doby, soudobý termín není znám.

Ražbu antoniniánů zavedl roku 215 císař Caracalla  (jehož vladařské jméno znělo Marcus Aurelius Severus Antoninus) a jejich hodnota odpovídala dvoudenáru, třebaže váha byla nižší. Na averzi byla vždy zobrazena hlava císaře či císařovny, revers jednotnou podobu neměl. Za císaře Phillippa  (244-249) se z nich stalo hlavní platidlo říše.

 

Marcus Aurelius Severus Antoninus (rodným jménem Lucius Septimius Bassianus; 188-217), běžně známý pod přezdívkou Caracalla, již obdržel kvůli svému oblíbenému galskému plášti s kapucí (caracallus), byl římským císařem v letech 211 až 217.

Caracalla byl synem a nástupcem Septima Severa. Během své vlády dbal především o vojenské záležitosti, naproti tomu politice a správě státu nevěnoval valnou pozornost. Jeho panování se přesto stalo pamětihodným přijetím ediktu Constitutio Antoniniana, jímž bylo v roce 212 udělenoobčanství všem svobodným mužům na území římské říše. Podle historika Casia Diona byl Caracalla k tomuto opatření motivován snahou o zvýšení daňového výnosu. Vraždou svého mladšího bratra a spoluvládce Gety a následným rozsáhlým masakrem Getových stoupenců si Caracalla vytvořil mnoho nepřátel. Protože postupoval se značnou brutalitou vůči každé skutečné nebo domnělé opozici, vešel do povědomí vlivem vylíčení svých činů soudobou senátorskou historiografií jako jeden z největších římských tyranů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Caracalla

 

Kód Kód: KOMR10
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: